Kuidas ma mitu kuud maailma parimat mängukaart välja mõtlesin ja lõpuks ikka kahetsesin

Paar nädalat enne isaks saamist ja ammu enne seda, kui olin mõelnud üldse mingeid lastetooteid valmistada, tahtis mu elukaaslane, et teeksin valmis mängukaare. Vaatasin mingeid pilte netist ja tegin selle ühel õhtupoolikul valmis. Väga tõsiselt ma seda ei võtnud, aga minu jaoks täiesti ootamatult sai see ese väga palju kasutust. Akslil oli väga lõbus, kui panime talle mängukaare lamamistooli ette. Ta võis niimoodi veeta rahulikult pikka aega. See on lausa kuritegelik, kui palju me tol perioodil õhtuti rahulikult Netflixi vaatasime. Ja siis ta hakkas roomama ja istuma, ning mängukaar jäi kasutuseta...

...Kuniks järgmise lapse sünnini. "Sa võiks Frangi jaoks midagi paremat välja mõelda!" Oli see lause mida ma kuulsin tegelikult juba ennem tema sündi. Olin vahepeal oma kätega palju Pikleri kolmnurki ja torntoole valmistanud ja mõtlesin, et võiks siis juba nii hea tegeluskaare välja mõelda, et seda saaks teistelegi müügiks pakkuda. Üks oli selge: uus mängukaar pidi olema lihtsa vaevaga väikeseks kokku volditav. Selleks oli kaks põhjust.

Me käisime iga paari nädala tagant Saaremaal, sest Sa võid saarlase võtta ära Saaremaalt, aga sa ei saa võtta saarlase (minu elukaaslane) seest Saaremaad. Ja nii ma olin pärast esimese lapse sündi pool aastat iga kahe nädala tagant autosse lisaks vankrile ja kohvritele pakkinud ka lapse lamamistooli ja mängukaare. Ja sellist mängukaart, mis mahub kohvrisse või kasvõi kilekotti oleks olnud tunduvalt mugavam kaasa vedada.

Hiljem vaadates internetis inspiratsiooni jaoks teiste toodetud mängukaari märkasin, et ka teistele inimestele võiks meeldida, kui tegeluskaar oleks lihtsa vaevaga kokkupandav. Nimelt vaatasin kasutatud mängukaarte müügikuulutusi ja pea kõikidel oli juures kirjas "Ainult järeletulemisega" Ja ma täiesti mõistsin seda, sest olgugi, et mängukaare postitamiseks (või hoiustamiseks) lahtivõtmine ei ole keeruline, on selle jaoks siiski vaja tootega kaasas olnud tööriista, mis on selleks ajaks võib-olla juba kadunud. Lapse esimese eluaasta jooksul midagi ära kaotada on väga lihtne, sest sa saad vähem magada, sa oled äsja soetanud vankri, beebivoodi, mänguasju jpm. ja just selleks ajaks kui sul on mõttes see mängukaar ära panna või maha müüa on üks sell hakanud ennast mööbli najal püsti ajama ja laua pealt asju alla kiskuma. Ja niimoodi paari kuu jooksul formuleerus minu peas see mõte, milline peaks olema maailma parim mängukaar. See peaks:

  • Olema kohe pakendist välja võttes kasutusvalmis. Niikuinii on lapsevanem äsja kokku pannud lapsevoodi, lapsevankri ja võib-olla veel mõned lastetoa mööbliesemed.
  • Samamoodi peaks see olema transpordiks või hoiustamiseks uuesti kokku pakitav, ilma et seejuures oleks vaja ühtegi tööriista või jääks pakkimisest üle ühtegi väikest kruvi või mutrit, mis võivad kõik ära kaduda.
  • Loomulikult pidi see toode olema tugev, lapsele ohutu, esteetiliselt ilus ja minimalistliku disainiga.
Nüüd kui olin püstitanud endale ülesande, oli juba oluliselt lihtsam edasi minna. Nuputasin seda vaikselt oma aju kuklapoolel, kuni ühel hetkel olin lastega mängimas oma äia-ämma elutoa põrandal ja järsku tuli see tehniline lahendus silme ette. Paari päeva pärast kodus tagasi olles läksin töökotta ja tegin esimese prototüübi valmis.
Lisan kaks pilti. Esimesel on ta kasutusvalmina. 60cm lai ja 51cm kõrge. Teisel pildil on ta kokkupanduna, mahtudes täpselt omniva või DPD pakiautomaati.   Lisaks on võimalik tellida mängukaarele pikendused, mis tõstavad mängukaare kõrgemaks, nii et on võimalik kasutada Montessori õhukarusselle. Vaata seda toodet meie e-poes siit.
Tegeluskaar kasutusvalmis
Tegeluskaar kokkupanduna
Aga et mis on see kahetsus, millest pealkirjas juttu on? No Frangile väga meeldis tema uus mängukaar. Eriti lamamistoolis olles. Ta lihtsalt läks nii hoogu, et tal kippus mähe läbi tulema.

Loe lisaks

Kuidas sündis meie köögipukk

Torntool on lapse abivahend, mis võimaldab tal köögis ulatuda kõikide nende tööpindadeni, millele muidu ulatuvad vaid täiskasvanud. Selle abil saab ta pesta kraanikausis käsi, aidata emal piparkooke teha või isal garaažis mutreid sorteerida. Samuti aitab see lapsel iseseisvuda, sest kõik asjad ei vaja enam täiskasvanu abi.  Lisaks sellele, saab torntooli kerge vaevaga muuta pingiks ja lauaks. Seal peal saab laps puslesi lahendada, süüa pannkooke või joonistada. Järgnevalt kirjutan natuke lähemalt kuidas sündis meie torntooli disain.

Ohutu ja kasutajasõbralik köögipukk

Mäletan, kui lugesin ühest Facebooki Montessoori grupist, et köögipukk peab olema raske, sest siis ei saa laps seda ümber ajada. See vastab küll tõele, kuid selline raske köögipukk ei ole eriti kasutajasõbralik. Kogesin seda ise, kui tegin kunagi ühe sellise, mis kaalus ca. 10 kilo. Aja jooksul jäi see köögipukk lihtsalt seisma, kuna oma raskuse tõttu oli teda tüütu ühest kohast teise tõsta, et lapsi erinevatesse tegevustesse kaasata. Seetõttu otsustasin, et turvalisuse ja stabiilsuse peab tagama köögipuki disain, mitte selle kaal.


See oli omamoodi väike väljakutse: disainida köögipukk, mida saab muuta ka tooliks ja lauaks, mis oleks kerge ja mida oleks lapsel raske ümber ajada. Märkasin ükspäev, et pea kõigil köögimööblitel on allosas sissepoole ulatuv sokke. Sellest tuli mõte teha köögipuki jalgade allossa väljaulatuvad jalakesed, mis takistavad köögipukil ettepoole kukkuda. Sellised väljaulatuvad jalad jäid aga ette, kui tahtsin köögipukki tooliks ja lauaks muuta. Seetõttu pidin torntooli ülemise osa asetama alumise osa sisse ja olin tabanud kaks kärbest ühe hoobiga - ka külgsuunas kukkumine oli nüüd pea võimatu, sest köögipuki toetuspind oli laiem kui ülemine osa. Möödus veel pea kuu aega, kuni suutsin välja mõelda sellise lukustusmehhanismi, mida on lihtne kasutada ja millel ei ole väljaulatuvaid metallosi, ning esimesed prototüübid said valmis. Lasin selle torntooli ohutust ka laboritingimustes testida LATSERT laboratooriumis Lätis.

Samuti ei vaja meie torntool kokkupanemist, vaid tarnime selle juba kokkupandud kujul. Oleme pisike ettevõte, ning esialgu plaanime oma tooteid turustada üksnes Eestis ja lähiriikides. Seetõttu ei oma meie jaoks suurt tähtsust kokkupandava toote transpordikuludelt saadav võit.


KesTkkonnasõbralikud materjalid

Enamik lasteasju on tänapäeval valmistatud vineerist, meie tooted aga valdavalt täispuidust. Et saada vineeri, aetakse terve puidutüvi piltlikult öeldes läbi hiiglasliku pliiatsiteritaja ja liimitakse uuesti kokku. Nii saadakse suured, laiad plaadid, mis sobivad suurtootmise jaoks. 
Meie Leedikülas oleme aga väike töökoda, kus ennem lastemööbli valmistamist tegelesime üle kümne aasta täispuidust tellimusmööbli ja muude puitesemete valmistamisega. Selle aja jooksul omandatud oskused, kogemused ja vahendid langetasidki meie valiku täispuidu kasuks. Nii saame kasutada materjali, mis on loodussõbralikum (kuna ei hõlma suurtööstust), kergem (kuna ei sisalda suures koguses liimi) ja niiskuskindlam (kuna pole vineerikihte, mis niiskuse tõttu lahti lööks). Siiski kasutame mõningate detailide valmistamiseks ka vineeri, kus see on otstarbekas.

Kasutame kasepuitu, kuna see on ilusa valge puidusüüga. Samuti on kask oluliselt tugevam kui männipuit, nii et kriimustused ja täkked ei ole nii kerged tekkima. 
Viimistleme kõiki oma tooteid Osmo õlivahaga. See annab meie toodetele vastupidava viimistluse, olles samas lastesõbralik. Osmo viimistlusvahendid koosnevad looduslikest õlidest ja vastavad 'EN 71.3 Teatud elementide migratsioon' standardile, mis lihtsustatult öeldes tähendab, et meie tooteid närides ei puutu lapsed kokku ühegi kahjuliku ühendiga. See materjali ja viimistluse kombinatsioon võimaldab meie tooteid vajadusel kerge vaevaga remontida. Piisab liivapaberist ja kõige väiksemast purgist Osmo õlist, et anda täiesti kulunud tootele uus välimus.

Miks valida just Leediküla Lastemööbli köögipukk?

Turvalisus. Oleme suurt tähelepanu pööranud kukkumisohu vähendamiseks.

Kergus. Väikene kaal soodustab võimalikult mitmekesist kasutamist.

Vastupidavus. Olles täispuidust ja viimistletud vastupidava Osmo õlivahaga, on meie tooted väga vastupidavad. Ei juhtu suurt midagi, kui ajada meie torntooli peale kohvitass ümber.

 Loodussõbralikus ja jätkusuutlikus. Oleme pisike pere-ettevõte, mis tegutseb vana-vana-vanaisa poolt 1903 ehitatud laudahoones. Kasutame loodussõbralikke materjale ja saadame oma tooteid süsinikuneutraalselt DPD kulleriga.


Meie köögipuki leiad siit.

Loe lisaks